Taagepera veski: erinevus redaktsioonide vahel

Resümee puudub
Resümee puudub
3. rida: 3. rida:
   
   
==Nimi/Nimed==
==Nimi/Nimed==
Veski tänapäevane asulajärgne nimekuju on [[Taagepera veski] või laiendatud kujul [[Taagepera mõisa vesiveski]]. Saksa keeles [[Wagenkül Mühle]].
Veski tänapäevane asulajärgne nimekuju on [[Taagepera veski]] või laiendatud kujul [[Taagepera mõisa vesiveski]]. Saksa keeles [[Wagenkül Mühle]].


Veski oli/on jõuallika tüübilt vesiveski ja toodangu tüübilt jahuveski ning pärandi tüübilt mõisaveski.
Veski oli/on jõuallika tüübilt vesiveski ja toodangu tüübilt jahuveski ning pärandi tüübilt mõisaveski.

Redaktsioon: 29. september 2021, kell 18:18

Ω
Taaagepera veski. 2000. a, foto: E. Kirt

Nimi/Nimed

Veski tänapäevane asulajärgne nimekuju on Taagepera veski või laiendatud kujul Taagepera mõisa vesiveski. Saksa keeles Wagenkül Mühle.

Veski oli/on jõuallika tüübilt vesiveski ja toodangu tüübilt jahuveski ning pärandi tüübilt mõisaveski.

Asukoht/Paiknemine

Veski asukoht, aadress: Valga maakond, Tõrva vald, Taagepera küla. Vanema haldusjaotuse järgi Helme kihelkond, Taagepera mõis Veski paikneb Õhne jõel, selle ülemjooksul. kood: vee1013700; paisjärve kood: vee2020330

Seisund ja muu teave

Veskihoone on säilinud, osaliselt ka sisustus. Pais on säilinud ja paisutus koos paisjärvega on säilinud.

Veskiga samal paisul töötas elektrijaam, mis toitis mõisa.

⌘ Taagepera vesiveski on muinsuskaitseline ehitis: Reg.kood:23110

jalugu

Stackelberide järgi oma nime saanud mõis kuulus alates 1819. aastast kuni võõrandamiseni Strykide perekonnale. Mitmete majandushoonetega mõisasüda ehitati välja 1820. aastatel. (Ants Hein, 2003) Vesiveski on ehitatud 19. sajandi keskel.

Maakividest ehitatud veski otsasein ja osa külgseinast on kaetud krohvitud. Maakividest müürides paikevad avad on ääristatud tellistega. Hoonet katab poolkelpkatus. Veski läänepoolses otsas on paiknenud möldri eluruumid, idapoolses otsas asub veskikoda koos kahe paari jahvatuskividega. Hoones on põhikorrus ja katusekorrus, koos keskosas paikneva keldriruumiga, kuhu pääseb tagafassaadil asuva ukse kaudu. Siseruumes on säilinud lihtsad nikerdatud trepipiirded ja enamus algseid siseuksi. Samuti on säilinud enamus veski sisustusest. Kuulub Valgamaa ühte hooneterikkamasse ajaloolise mitmekihilisuse säilitanud mõisaansamblisse. Veskis on säilinud enamus sisustusest koos ehitusaegsete arhitektuursete detailidega.

Pärimus

Veski asus Taagepera lossi värava lähedal ja kuulus lossile. Töötas vesiturbiiniga. 1924. aastast andis veski elektrienergiat lossile (sel ajal sanatooriumile).

Muu info ja välislingid