Tikste ürgorg

Redaktsioon seisuga 15. november 2024, kell 08:55 kasutajalt Riho (arutelu | kaastöö)

Nimi/Nimed

Tikste ürgorg ehk Tikste org või ka Pokardi org ning Pokardi ürgorg. Org Tõrva linna lääneserval Tikste oja kesk- ja alamjooksul.

Asukoht/Paiknemine

Valga maakond, Tõrva vald. Vanema haldusjaotuse järgi Helme kihelkond, Helme vald.
Tõrva linna lääneservas, Oru ja Oja tänavate ristumise kohal Pokardi oja oru paremal kaldal. Paljandi juurde saab otse nimetatud tänavate ritmikult mööda järsku perve alla laskudes, kuid kergem on minna mööda oja paremat kallast kulgevat jalgrada. Paljand asub üle oja viivast jalakäijate sillast ca 200m ülesvoolu.

Järsuveereline, kohati lausa kuristikuline ürgorg saab alguse Helme kirikumõisa alt ja suubub Tõrva linna keskuse kohal linna läbivasse Õhne jõe ürgorgu. Ürgoru pikkus on umbes 2,5 km ja laius 150–250 meetrit. Pokardi oja (riikliku registri nr 147, valgala 11,4 km3) ürgoru lääneserval asub endine Helme Sanatoorne Internaatkool, mille ehitamisel peeti silmas just tollast oru looduskaunist ja saastevaba õhkkonda.

Oru serval asub niinimetatud Pokardi loss (ehitatud 1870), mille omanik oli teiste hulgas haridusminister kindralmajor Aleksander Jaakson (1892 - 1942). 2017. aasta seisuga on lossi omanikuks Küprose päritolu ärimees Nicos Kounnas.

Pokardi oja ja ürgorg on korrastamata, ojas on palju langenud puid ja prahti, vaated devonipaljanditele avamata ja varjutatud võsaga. Minevikus on Tikste veski paisjärv ja Pokardi oja olnud saastunud endise Helme Sanatoorse Internaatkooli heitveega.

Ürgorus kulgevad teerajad läbi parkmetsa, ületavad korduvalt moreenkünkaid ja oru põhjas looklevat oja, mööduvad Tikste (Pokardi) devoni liivakivipaljanditest ja mitmest allikastest, millest suurimat nimetatakse rahvasuus Silmaallikaks selle väidetavate raviomaduste tõttu.

Orus voolaval Pokardi ojal on kaks tehislikku paisjärve, millest esimene (Pokardi paisjärv) asub oja keskjooksul ja teine (Tikste järv) alamjooksul. Piki Pokardi oja vasakkallast kulges linlaste kirikutee ja kunagi oli Pokardi paisjärve kallas kohalike seas populaarne mai- ja jaanitule toimumispaik.

Pokardi oja ürgorg kuulub alates 2005. aastast maastikukaitsealale (Tikste maastikukaitseala)[1] (umbes 30 ha).

Viited