Ala veski

Ala vesiveski 19.saj lõpul
Ala veskikoha aerofoto

Nimi/Nimed

Veski tänapäevane asulajärgne nimekuju on Ala veski. Veski paralleelnimed on Ala-Taagepera veski või Taagepera-Ala veski.

Saksa keeles Alt Wagenkül Mühle.

Veski oli jõuallika tüübilt vesiveski ja toodangu tüübilt jahuveski ning pärandi tüübilt mõisaveski.

Asukoht/Paiknemine

Veski asukoht, aadress: Valga maakond, Helme vald, Ala küla, asumi kood 1160. Vanema haldusjaotuse järgi Viljandimaa, Helme kihelkond, Taagepera mõis

Veski paikneb Õhne jõel, selle ülemjooksul. Jõe kood: vee1013700. See on esimene veski alates Õhne lähtest Veisjärvest.

Koordinaadid: L-EST koordinaadid X:6431401 Y:599883

Navi/GPS koordinaadid: N:58.012694 E:25.689767

Seisukord ja muu teave

Veskihoone pole säilinud. Osaliselt on nähtavad varemed (turbiinikast) Uulu-Valga maantee ääres. Pais on hävinud. Paisjärv pole säilinud. Paisjärve endisele alale on ehitatud 2008. a. suvel maanteetruup. Algne maantee-trass veski eest paremkaldal on säilinud, kuid pole kasutuses. Vasakkaldal pole ajalooline teetrass säilinud.

Ajalugu ja pärimus

Riigi veski põletati maha. Öine tulekahju Taageperas. Tõrvast, 6. sept.

Täna [6. september] hommikul kella 3 paiku süttis põlema Taagepera Ala alevikus asuv riigile kuuluv vesiveski. Ära põlesid täielikult kivist veskihoone puuosad ja sisseseade. Süttis ka ligidalasuv palkait, mis ära põles ühes seesoleva kraamiga. Tulle jäi ka ümbruskonna põllupidajate poolt veskisse toodud vili umbes 5000 kr. väärtuses. Päästa suudeti juurerutanud naabrite poolt ainult veski rentniku August Veidenbergi toakraam. Tule kustutamiseks saadeti politsei poolt kohale Tõrva vabatahtlik tuletõrje. Kogu kahjusumma tõuseb 20.000 kr. peale. Sellest oli riigile kuuluv osa kinnitatud 4500 kr. eest. Sisseseadet, mis kuulus Veidenbergile, hinnatakse 10.000 kroonile. Kuna tuli algas ajal, mil veskis ei töötatud, ja veski jõe pool olevast osast, siis oletatakse süütamist. Krim.-politsei sõitis kohale. (Postimees 06.09.1934)

Enne teist maailmasõda oli Tõrva-Helme piirkonnas Õhne jõel 9 vesiveskit. Üks neist paiknes Alal. Valga-Uulu maantee taga oli paisjärv ja tee ääres veski. Veski hävis 1944. aasta septembrilahingute ajal.

Ala veski omanik oli 20 sajandi algaastatel August Toomberg/Toompark, kes küüditati 1941a. Siberisse.

Lisainfo ja välised lingid

Ala küla info eestigiid.ee

Viited