Ellamaa tuulik

Tuulik 2021. aastal. Pildistatud Rasmus Tähepõllu poolt.
Tuulik 1932. aastal. Pilt pärineb Hanno Talvingu raamatust "Eesti tuulikud".

Nimi/Nimed

Veski tänapäevane asulajärgne nimekuju on Ellamaa tuulik. Veski paralleelnimed ja täiendnimed on Ellamaa tuuleveski ka Ellamaa pukktuulik või Ellamaa tuulik Harjumaal. Saksa keeles on veski nimi Ellama WindMühle.

Asula (või veski) vanemad nimekujud on olnud Hellenbeke, Hellameki, Hellenbeck, Ellama.

Veski on/oli jõuallika tüübilt tuuleveski ja ehitus tüübilt pukktuulik.

Asukoht/Paiknemine

Veski asukoht, aadress:

  • Harjumaa, Saue as, Ellamaa küla, Tuuliku kinnistu.
  • Vanema haldusjaotuse järgi: Nissi kihelkond, Sooniste mõis.
  • Asukoht Maameti kaardil: XY: 6546620.9, 511155.7
  • Asukoht Google kaardil: BL: 59.058255, 24.194433
  • Asukoht Regio/Delfi kaardil: BL: 59°3′29.718″, 24°11′39.958″

Seisukord/muu teave

  • Veskihoone seisukord: Väga hea
  • Tuulik on ehitatud 1851. aastal Soosalu külas, kuid 1868. aastal ostis Ellamaa küla Tuuliku talu peremees tuuliku ära ja lasi Ellamaale transportida kus see seisab tänaseni. Tuulik restaureeriti 2005. aastal

Küllap on paljud möödasõitjad näinud Tallinna lähistel Ellamaal, vilka liiklusega Haapsalu maantee ääres, endise raudteeülesõidukoha ligiduses tiibadeta pukktuulikut. Teest veidi kaugemal paiknev Tuuliku talu pukkveski on siiski märkimisväärne mitme asjaolu tõttu.

Kõigepealt on see veski tüüpiline ringirännanud tuulik. Omal ajal oli üsna tavaline, et veskeid müüdi ja osteti, nii väiksemaid pukktuulikuid kui ka suuri hollandi veskeid võeti sageli koost lahti ja viidi uue peremehe maadele. Ka praegune Tuuliku talu veski on algul paiknenud Soosalu külas Virutamme talus, kus see ehitati 1851. aastal. 17 aastat hiljem, 1868. aastal ostis selle Tuuliku talu peremees Jaan Põldmann ning tõi viie kilomeetri kauguselt Soosalust Ellamaale, kus see jahvatas kuni 1928. aastani vilja.

Praeguseks säilinud veskikeres on alles isegi veidi sisustust. Teiseks tähelepanuväärseks nüansiks Tuuliku talu veski juures on asjaolu, et see on praegu üks vähestest Eesti mandriosas säilinud pukktuulikutest. Peale selle asub ta üsna kaugel sisemaal, pukk- ja hollandi tuuleveskite üleminekualal, kus omal ajalgi leidus pukktuulikuid suhteliselt hõredalt. Ellamaa tuulik on ka mandri siseosadele iseloomulikuna tunduvalt suurem kui saarte pukktuulikud. Tuuliku talu pukkveski on eravalduses. [1]

Hanno Talving, 2005