Hellenurme veski

☼ Ω


Hellenurme veski asukoht Maaameti üldkaardil
Hellenurme mõisa vesiveski aerofoto. ENSV Ehituskomitee Vabariikliku Arhidektuurimälestiste Kaitse Inspektsioon. Foto: Olev Kõll. 1985, august. [1]
Hellenurme Veski
Hellenurme vesiveski Francis tüüpi hüdroturbiinid
Hellenurme vesiveski vana hüdroturbiin
Hellenurme vesiveski vana hüdroturbiin

Nimi/Nimed

Veski tänapäevane asulajärgne nimekuju on Hellenurme veski. Veskisse on rajatud Hellenurme veskimuuseum. Vanemad nimed on Hellenurme mõisa veski või Hellenurme mõisa vesiveski. Samas töötab ka Hellenurme elektrijaam ehk Hellenurme hej.


Saksa keeles Hellenorm Mühle.

Asula vanemad nimekujud on olnud Helmenorm, Helenormb, Ellenorme

Veski on jõuallika tüübilt vesiveski ja toodangu tüübilt püüliveski ning pärandi tüübilt mõisaveski.

Asukoht/Paiknemine

Veski asukoht, aadress: Tartu maakond, Elva vald, Hellenurme küla, Veski kinnistu. Asumi EHAK-kood 1813. Vanema haldusjaotuse järgi Rõngu kihelkond, Hellenurme mõis.

Veski paikneb Elva jõel, selle keskjooksul.

Seisukord/muu teave

Veskihoone on heas korras. Sisseseade on heas seisus, töökorras. Toimiv, veejõul töötav vesiveski. Paisu seisund on hea. Paisjärv säilinud.

Elektrienergia tootmiseks on installeeritud kuni 36 kW seadmeid.

Ajalugu/Pärimus

Elva jõe paisjärve kaldal asuv Hellenurme vesiveski on 1880. aastail mõisnike Middendorffide poolt ehitatud mastaapne punastest tellistest ja maakividest vesiveski. Sisustus – jahu- ja tangutootmismasinad – pärinevad enamasti 1930. aastatest. Nelja ja poole korruseline veski on töökorras ning seal on võimalik näha ja kuulda, mis saab veskisse toodud viljateradest, samuti maitsta neist tehtud küpsetisi. Töötab ka väike hüdroelektrijaam[2]. [3]

Piirangud

Lisainfo ja välised lingid

Viited