Sahkri veski

Veskid Leevi jõel ehk Valgejõel


Nimi/Nimed

Sahkri veski

Veski nimi on kunagisest möldri nimest Zacharias.

Asukoht/Paiknemine

Sahkri veski asub Kambja kihelkonnas Leevi jõe lisajõel Sulaojal (nr 480).

Aadressil: Veski-Sahkri Veski küla Kanepi vald Põlva maakond.

Koordinaadid N: 58.1207 E: 26.7433 H=119m, võetud maaameti kaardirakendusest.

Ajalugu/Pärimus

Veski on siin olnud juba ammu. Rootsiaegses revisjonis on Krüüdneri mõisal Varetjärve küla Warradte kuella. Praegu nimetatakse veskite järvi paisjärvedeks, aga vanem sõna on olnud varatjärv=varutud vee järv. See külanimi oli kasutusel 17.-19. sajandil. Küla talud olid Mäe-Varetjärve, Ala-Varetjärve, Lullu, Sulaoja kõrtsi ja Sahkri veski talud. Kuna Sulaoja pole eriti veerikas, siis vajas veski suuremat veevaru. Tänu sobivale maastikule oli järve pindala ligi 10 ha ja külale nime andmiseks piisavalt silmapaistev.

Reinhold Sachker 1844-1919
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogust

Sahkri veskitalu kuulus Krüüdneri mõisale. Sellest veskist on Reinhold Sachkeri (1844-1919) isapoolsed esivanemad ja perekonnanimi. Reinhold Sachkeri oli esimene eestisoost fotograaf, ateljee omanik Tartus. Pildistas esimesi üldlaulupidusid Tartus ja tänu temale on meil Kreutzwaldi, Koidula, Janseni, Köleri portreefotod. Lisaks oli ta tegev Vanemuise Seltsis. Laulis seltsi meeskvartetis, tõlkis ja lavastas näidendeid, oli seltsi kirjatoimetaja.
Reinholdi ema Helena Juliana oli möldri Peetz Rosebergi tütar, kes oli ametis Krüüdneris mõisa veskis, Veski mõisa ja veel Mustja mõisa veskis.
Reinhold Sachkeri abikaasa Anna Schulmanni (1844-1930) isa Gustav Schulmann ja vanaisa Jüri Schulmann olid Kambja kihelkonnas möldrid.